10.03.2018 | Zákazníci

Vyrostli jsme díky HURCO

Šéf společnosti Springer se u HURCO spoléhá na poměr cena-výkon.

Již skoro 30 let je Springer Spann- & Zerspanungstechnik GmbH v Bielefeld přední výrobce a dodavatel jednotlivých dílů a malých sérií v oblasti kovoobrábění. Podle Bernharda Springera je uživatelsky příjemné dialogové programování strojů HURCO hlavním faktorem jeho úspěchu.

„Čím složitější součást, tím zajímavější to pro nás je,“ 66letý zakladatel společnosti a výkonný ředitel Bernhard Springer shrnuje zaměření své společnosti. „My děláme součásti, ke kterým se nikdo jiný nemůže přiblížit.“ Springer Spann- & Zerspanungstechnik GmbH se specializovala na obrobky s velmi složitými požadavky. Na „prodlouženém pracovním stole“, jsou předběžně obrobené součásti, jako komplikovaná skací vřetena, práškové lancety a vysoce přesné svařovací elektrody (viz obrázky produktu), vytvářeny podle individuálních požadavků a specifikací. Konzistentně renomovaní zákazníci převážně pocházejí ze sektorů výroby automobilů, obalů a nábytku.

S prvním HURCO, to byl také první zaměstnanec se zkušeností s CNC

„Nikdy jsem nechtěl dělat sériovou výrobu, pouze jednotlivé součásti,“ říká Bernhard Springer o začátku své společnosti. HURCO bylo důležitým partnerem právě od začátku. „Firma Springer vyrostla díky dobrému poměru cena-výkon,“ vysvětluje. Po asi 20 letech v oboru, v roce 1991 vyškolený přesný strojní zámečník zahájil konstrukci a výrobu speciálních přípravků a nástrojů v malých sériích. V první výrobní hale, dřívějším vepříně, existovaly jak mechanické frézovací tak brousicí stroje. „Našel jsem své první HURCO náhodou,“ pamatuje si zakladatel společnosti. To bylo v roce 1996. Jeho největší tehdejší zákazník mu doporučil , aby koupil CNC stroj. Krátce poté, se od přítele dozvěděl o insolvenčním prodeji použitých strojů a tak z toho vzešlo první HURCO CNC obráběcí centrum. Bernhard Springer také přibral z likvidace společnosti toho, kdo je nyní jeho nejdéle zůstávajícím zaměstnancem, který byl schopen injektovat zkušenosti s CNC do tehdy mladé společnosti.

Programování je jako „malování podle čísel“

HURCO CNC-Steuerung

Se vzrůstajícími počty objednávek byly nutné další CNC stroje. Výkonný ředitel se ohlíží zpět: „Vyzkoušel jsem jednu jinou značku a od té doby nakupoval pouze HURCO. Co jsem si okamžitě oblíbil, byl programovací systém HURCO. Znal jsem jiné CNC řídící systémy, ale vaše prsty byly často bolavé, než se program připravil. Hra otázek a odpovědí dialogového programování od HURCO na druhou stranu je velmi snadná k naučení.“ To bylo rozhodující výhodou tehdy jako i nyní při produkci malých sérií s maximálním počtem deseti součástí, říká Bernhard Springer.

Juniorchef Christian Springer

U firmy Springer jsou všichni zaměstnanci schopni programovat HURCO. Dokonce i učni již pracují na CNC stroji v jejich prvním roce studia. 3osé portálové obráběcí centrum od HURCO je obzvláště velmi vhodné pro uvádění začátečníků do obrábění kovů, říká výkonný ředitel. Školení je ve společnosti bráno velmi vážně. „Na volném trhu nemůžeme nalézt žádného specialistu s požadovanou úrovní odbornosti,“ vysvětluje Bernhard Springer. „Produkce přesných součástí pro nás představuje většinu objednávek. To vyžaduje vysoce kvalitní vyškolení.“ Není neobvyklé, že pracuje pro Springer více učňů než stálých zaměstnanců. Průměrný věk 20členného silného dynamického týmu je 28 let. Protože společnost je tak oddána specialistům nové generace, byl vydán zaměstnaneckou agenturou v Bielefeldu školicí certifikát.

Přesnost je prioritou

Ze svého vlastního školení v Anker works v Bielefeldu, vedle zkušenosti ve zpracování kovů, více než z cokoli jiného bral Bernhard Springer základní znalosti o technikách vytvrzování. To by mu pomohlo hodně ještě i dnes, vysvětluje. „Mám dobrou představu, jak materiál pracuje. Bez této znalosti a zkušenosti s různými materiály bychom nebyli schopni vyrábět tyto komplikované součásti.“ Podíl úspěchu obrobku je, početně, ze 70 procent dán znalostí materiálu. A existují také věci, které zkušený inženýr přesného obrábění neříká, dokonce i když se zákazník na ně ptá. „Co je rozhodující, například, je předběžná úprava materiálu tak, aby zůstal během zpracování stabilní. Existuje mnoho malých faktorů, které musí být vzaty v úvahu, aby byl obrobek úspěšný. Tato znalost je náš pracovní kapitál,“ říká Bernhard Springer, ne bez pocitu pýchy.

Bernhard Springer spoléhá při zpracování na „své“ stroje HURCO. Konkrétně přísahá na 3osá portálové obráběcí centra: „Poměr cena-výkon je tam přesně pro nás.“ Osm 3osých a dvě 5osá obráběcí centra od HURCO jsou aktuálně ve strojním vybavení Springer Spann- & Zerspanungstechnik GmbH. Mnoho ze strojů je používáno po dobu deseti let, některé dokonce 15. „Jsme tak seznámeni se stroji HURCO, že řešíme malé problémy sami,“ směje se Bernhard Springer. A jestliže jejich vlastní know-how není dostatečné, potom pomůže aplikační technik od HURCO, se kterým se Bernhard Springer zná také mnoho let. Společnost je podporovaná stejným servisním zaměstnancem po dobu 20 let. Dostavuje se na Apfelstrasse v Bielefeldu každé čtyři nebo pět měsíců a optimalizuje hlavní části kontinuálně používaných portálových obráběcích center. „Pracujeme na úroveň přesnosti setin centimetru,“ říká Bernhard Springer. „To je ekvivalent tloušťky vlasu.“

www.springer-zerspanungstechnik.de

 

 

Alexandra Banek
Kontakt

HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening

Telefon+49 (89) 905094 - 29
E-mail abanek@hurco.de