22.04.2018 | Zákazníci

Frézovací technologie HURCO je doslova páteří naší společnosti.

Někdy dokonce objednáme nové HURCO i po telefonu

Více než 20 let, vlastníkem řízená rodinná společnost Teplast z Ahausu ve Vestfálsku v Německu tvarovala plasty všech druhů a pro různá použití. CNC portálová obráběcí centra od HURCO mají pevné místo v úspěšné historii společnosti.

 

„Zábava začíná, když má zákazník problém a my jej můžeme vyřešit s pomocí plastu,“ říká Herbert Terbrack, výkonný ředitel Teplast Herbert Terbrack GmbH & Co. KG. Výrobní společnost se specializuje na komplexní technické úkoly v oblasti plastů, a sama si udělala jméno touto specializací jako dodavatel do téměř všech průmyslových sektorů napříč Německem. Taková soustředěná odbornost v obrábění plastů všech druhů je vzácná. Teplast nejenom nabízí svým zákazníkům výrobu vysoce komplexních komponentů z takzvaných termoplastů, ale také rozsáhlé poradenství pro výběr materiálů nejlépe vhodných pro jejich použití. Společnost má ve výrobě více než 200 modifikací plastů s různými chemickými a fyzikálními vlastnostmi – v zásadě vše, co je dostupné na trhu. „Tato speciální znalost může být získána pouze mnoha lety zkušeností,“ říká Herbert Terbrack.

„Jsme lidé plastů“

Zakladatel Teplast rád popisuje portfolio své společnosti jako „high-end řezání plastů“. Vysvětluje: „Kvalita a rychlost jsou pro naše zákazníky rozhodující, méně než cena. Z tohoto důvodu se spoléháme na HURCO v oblasti frézovacích strojů po mnoho let, konkrétně na 5osá CNC obráběcí centra.“ Portálové stroje dovolují simultánní frézování vysoce složitých součástí s vynikající přesností.

 

S dialogově orientovaným řídícím systémem Max5 je možno složité komponenty realizovat skutečně v krátkém čase. Na základě výkresu, vzorku nebo souboru dat, technici Teplast konstruují požadovaný obrobek společně se zákazníkem. „Někdy to nezabere vůbec žádný čas a jindy se to stane rozsáhlým projektem,“ směje se Terbrack.

Zakladatel Teplast zakoupil svůj první CNC stroj od firmy HURCO v roce 1998. Tehdy byla společnost teprve 4 roky stará a měla okolo 12 zaměstnanců. Předtím vyškolený ekonom vyzkoušel již obráběcí stroje z Japonska. Herbert Terbrack se dívá zpět: „Tehdy jsme potřebovali něco pro menší dávky a rozhodli jsme se pro frézovací stroj BMC 30 od HURCO. Jednoduché programování nás přesvědčilo. „Od té doby se Teplast zaměřoval krok za krokem na více a více technicky náročné obrobky. A činil tak s úspěchem: Dnes, rodinná společnost zaměstnává více než 100 lidí. Kolem 80 – z nichž 20 jsou ženy – pracuje ve výrobě jako technici řezného obrábění. Produkce probíhá ve třech krocích nepřetržitě. Počet CNC strojů v zařízení vzrostl na 25.

 

„Tlačíme na fyzikální meze“

Velikost obrobku vyráběného u firmy Teplast je od pět krát pět milimetrů do velikosti čtyři krát dva metry. To vyžaduje velkou flexibilitu v myšlení a v oblasti strojů. „Naše výroba je dobře koordinovaný tým,“ říká podnikatel. Pro něj je realizace zákaznických požadavků vrcholnou prioritou. Říká: „Pouze pokud říkáme ‚to nelze provést‘ skutečně to nelze provést.“

Aby se zajistila nejvyšší úroveň přesnosti, specialista na zpracování plastů kontinuálně investuje do měření nástrojů. Herbert Terbrack vidí výzvu budoucnosti udržet krok s kontinuálně vzrůstajícím požadavkem na přesnost: „Můj otec ještě měřil pomocí skládacího měřítka, potom přišlo pásmové měřítko, potom mechanický a digitální kalibr. Dnes je očekáváno, že pracujete přesně na mikrometry.“ Pokračuje: „Plasty často nahrazují konvenční materiály v existujících konstrukcích. Avšak pro plasty nelze použít stávající tolerance, protože termální expanze a absorbování vlhkosti často vedou ke změnám tvaru a rozměrů dokonce přímo po opracování.“ Krok od řezného obrábění kovů k řeznému obrábění plastů není tudíž automatický. „Plast vyžaduje speciální strategii řezání,“ vysvětluje Terbrack. Chování materiálu je třeba věnovat mnohem větší zájem při řezání plastů. Plasty se řezají zcela odlišně od kovů. To obzvláště platí pro rozsáhlé řezání. Plastový obrobek se podřizuje odlišně a má zcela odlišné rezonanční chování. Naše strategie zpracování splňují tyto specifické požadavky. Naše odborné znalosti jsou založeny na desítkách let zkušeností. Aby se předaly tyto specializované znalosti, Teplast preferuje školení svých vlastních zaměstnanců. Technici řezného obrábění, kteří dokončili své školení mimo společnost, se mohou u firmy Teplast hodně naučit.

Pohotovost zajišťuje dobrý servis

Souhrn dosavadní činnosti firmy Teplast je také historií vzniklého přátelství. „Máme s firmou HURCO vynikající vztah, obzvláště s kolegy v servisu. Dělají všechno, co je možné,“ říká Herbert Terbrack. Na tomto základě důvěry bylo HURCO dříve dokonce objednáváno telefonem. Výkonný ředitel představuje ofenzivní investiční strategii a dělal to dosud velmi dobře. „Jestliže existuje požadavek a my máme zaměstnance, kteří mohou ovládat portálový stroj, potom nebudeme absolutně lpět na investičním plánu,“ vysvětluje. Čas školení by se sotva vyskytl, protože stejnoměrně vybavené stroje umožňují flexibilní výměnu techniků od portálu k portálu. „Když kolega z HURCO opouští místo, stroj jde do výroby následující den. S CNC portálovými obráběcími stroji od HURCO dosahujeme technické pohotovosti více než 95 procent. Toto je pro nás rozhodující, protože výrobní časy jsou těsně načasované,“ vysvětluje Herbert Terbrack.

Testování softwaru import solid modelu od HURCO

Aby byl podnikatel schopen pokračovat v úspěšném příběhu společnosti Teplast, znamená to také vždy přizpůsobovat svůj výrobní rozsah novému vývoji. Terbrack aktuálně zkouší volitelnou funkci pevný model od HURCO. Tímto krokem bude programování 3D modelů o trochu efektivnější a významně méně náchylné k chybám, protože soubory STEP mohou být přímo importovány stroji HURCO. Výkonný ředitel nemůže ještě komentovat výsledky; testovací váze stále probíhá. Ale je si jistý, že Teplast bude pokračovat ve vývoji společně s firmou HURCO. „Frézovací technologie HURCO je efektivní páteří naší společnosti,“ říká Herbert Terbrack.

www.teplast.de

Alexandra Banek
Kontakt

HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening

Telefon+49 (89) 905094 - 29
E-mail abanek@hurco.de