16.04.2019

Kombinace CNC strojů a nakládacích robotů: větší účinnost ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů HURCO a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů vyústilo ve vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Pliening nedaleko Mnichova, Německo, březen 2019: Automatizovaná řešení od firmy HURCO nabízejí možnost úspěšně řešit rostoucí nedostatek odborníků, konkrétně pro výrobu SME. Specialisté mohou být využiti pro náročnější úkoly, pokud roboti  přeberou nakládání a vykládání CNC strojů. To vede ke snížení jednotkových nákladů a efektivnějšímu rozmístění personálu.

“Spolupracujeme s různými dodavateli automatických nakládacích systémů”, popisuje Michael Auer, generální ředitel HURCO Německo. „To nám dovoluje uspokojit širokou paletu různých provozních požadavků a umožňuje našim zákazníkům mít udržitelnou cestu ke zvýšení produktivity při stejné výrobní kvalitě.“ To znamená v praxi: HURCO informuje své zákazníky o vhodných automatizačních řešeních na trhu, jako je EROWA, BMO Automation nebo ZeroClamp, a podporuje je během jejich zavádění. Toto může dokonce zahrnovat použití DNC rozhraní pro integrování obráběcího stroje do stávajícího systému řízení procesu. Jeho software tudíž přebírá organizační úkoly a zpracovává výrobní zakázky přes připojená obráběcí centra v souladu s programem.

 

Možnost kombinace s různými nakládacími systémy

Praktický příklad aplikace odpovídajícím způsobem prezentuje EROWA Robot Compact 80 nebo BMO Titanium robot obsluhující dvě CNC obráběcí centra umístěná napravo a nalevo od nakládacího systému. Díly určené k obrábění jsou dopravovány do robotické buňky na zásobnících.

Robotické rameno integrované v rámci buňky umísťuje tyto jednotlivě do obráběcího centra HURCO a vyjímá je po dokončení pro uložení zpět do zásobníků v buňce. Nový nakládací robot Zerobot® od firmy ZeroClamp navíc vyměňuje nástroje a úchopy flexibilním způsobem v průběhu výrobního procesu. „Vše co zbývá pro operátora je programování obráběcího stroje a nakládání polic do buňky,“ vysvětluje Auer. Jako mnoho smluvních výrobců vidí generální ředitel firmy MAL Metall- und Anlagenbau Lemke GmbH Peter Lemke automatizaci jednotlivých výrobních kroků jako jedinou volbu k dobrému splnění požadavku na zakázky bez ohledu na nedostatek personálu. „Už jsme delší dobu lomili rukama nad hledáním schopných obraběčů“, tak popisuje situaci. „Integrace nakládacího robota nám umožňuje provádět druhou nebo třetí směnu s méně personálu.“

 

Alexandra Banek
Kontakt

HURCO Werkzeugmaschinen GmbH
Alexandra Banek
Gewerbestraße 5 a
85652 Pliening

Telefon+49 (89) 905094 - 29
E-mail abanek@hurco.de